Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia, 9-17 hod., So - 9-12
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora Eshop-rýchlo
Zákaznícka podpora Eshop-rýchlo
+421 907 438 972 Po-Pia, 9-17 hod., So - 9-12

Však tam prisypem ešte šrotu, alebo o krmivách a ich príprave

Ahojte,

Na úvod by som chcel napísať, že toto je môj prvý blog a dúfam, že nie posledný. Budem sa snažiť písať postrehy z predajne a z mojich rybačiek. No a čím by som mohol začať na úvod? Predsa tým čo dôverne poznám z pretekárskej rybačky - Krmivá a ich príprava.

Pretože kúpiť značkové krmivo ešte neznamená, že dobre zachytáte. Dôležitá je príprava a od nej Vám závisí množstvo úlovku.

Ale nebol by som to ja, keby som ešte nenapísal o ďalších „potrebných“ veciach, ktorými dosiahnete, že krmivo je pripravené tak, ako má byť.

Prečo používať krmivo?

Krmivo slúži na prilákanie ryby na lovné miesto. Je nosičom atraktantov, ktoré majú za úlohu lákať rybu hlavne po chuťovej stránke, no nezanedbateľný účinok má aj stránka vizuálna (farba).

Krmivá by sme si mohli rozdeliť podľa ich zrnitosti na jemné a hrubšie mleté. Tie jemnejšie sa používajú pri love menších rybiek, kedy sa malá rybka tak rýchlo nezasýti. Je rozdiel, keď musí pracne filtrovať zo stĺpca či dna maličké čiastočky ako keď nájde pár väčších zlepených guličiek. Takto by zjedla pár guličiek a je najedená. Hlavne v zimných mesiacoch sa podstatne rýchlejšie zasýti a o našu nástrahu nebude javiť záujem. Ďalšia výhoda veľmi jemných krmív spočíva v tom, že sa do vody za krátky čas uvoľní obrovské množstvo látok, ktoré dávajú rybe silný potravinový signál. Je to dané tým, že jemnejšie čiastočky sa rýchlejšie vylúhujú vo vode ako tie hrubšie a navyše majú vo vode aj väčší rozptyl okolo lovného miesta. Keď ste niekde videli ako sa ryba kŕmi, tak viete, že zobne sústo a na chvíľku odpláva mimo kŕmne miesto. Tým pohybom chvosta rozvíri toto jemné kŕmenie a krmivo „prevonia“ veľkú časť vodného stĺpca. Práve táto metóda sa čiastočne využíva i pri „spombovaní“ kedy hádžete na vodu riedku zmes, ktorá má za cieľ vytvoriť veľký kal, ktorý má prilákať a udržať rybu na mieste. Lov na jemné krmivo sa používa najviac na stojatej vode, kde nehrozí unášanie kŕmnej zmesi prúdom preč z lovného miesta. Ryba sa takto dá pekne sústrediť na malej ploche, kedy sa zvyšujú naše šance o jej ulovenie.

Hrubšie krmivá sa používajú na lov väčších rýb, hlavne v teplých mesiacoch až do jesene, kedy ryba žerie vo veľkom. Taktiež je dobré  ich použitie na tečúcich vodách, kde nám väčšie čiastočky na rozdiel od jemných nevyplavuje voda do stĺpca a neunáša ich prúd mimo lovné miesto. Ak by bolo takéto hrubozrnné krmivo málo navlhčené, docielili by sme práve takýto nechcený efekt. Ono sa to nezdá, ale ryby potom stoja za kŕmnym miestom a vyzobávajú čiastočky zo stĺpca, prípadne stojí ďaleko za našim kŕmnym miestom, kde dopadajú na dno. Na stojaté vody má hrubšie krmivo taktiež svoje opodstatnenie. Malá rybka nedokáže prehltnúť väčšie sústo a tak nám na dne ostane kŕmenie po dlhšiu dobu a naše šance na úlovok sa rapídne zvyšujú.

Ak chceme ovplyvniť zrnitosť krmiva, tak je možné jemné krmivo obohatiť anglickou vločkou. Je to vynikajúca farebná bločka, ktorá sa predáva ochutená aj neochutená. Kedysi som kupoval neochutenú a sám som si ju vlhčil vodou ochutenou tekutým posilovačom. Táto možnosť Vám dáva úžasné možnosti prispôsobenia si Vašej kŕmnej zmesi. Kľudne si môžete dať do jahodového krmiva vločku ochutenú halibut arómou. Niekde múdri rybári píšu, že vločka pracuje tak, že pláva hore a dole, no nikdy som si to nevšimol, že by to tak skutočne bolo. Ja preferujem skôr, aby vločka sedela na dne. Toľko k zrnitosti krmiva

A čo chuť? Na túto polemiku sa už viedlo mnoho a mnoho diskusií a myslím, že stále budú. Jedni uprednostňujú na jar a sladké a iní rybacie príchute. Ja z predajne mám skúsenosť, že ľudia si najviac chvália a dosahujú výsledky na sladké príchute (NASH CITRUZ, LK Baits NHDC.) Ja to vidím skôr z fyzikálno-chemického hľadiska. Strednú školu mám chemickú, tak možno preto mám trocha odlišný pohľad. Krmivo aby fungovalo, tak musí do vody vypúšťať arómy a iné atraktory. Všetko toto je závislé od jednej jedinej veličiny a tou je teplota. Čím je teplota vyššia, tým je vyššia i rozpustnosť látok. Predstavte si krmivo ako PIGI čaj. Skúste ho zaliať studenou a horúcou vodou. Rozdiel bude markantný.

Toto platí na všetky látky. No i v nich je rozdiel. Záleží na akej báze sú vyrobené.
Podľa rozpustnosti by sme ich mohli rozdeliť na: rozpustné v alkohole, vo vode a v tukoch.

Najlepšie sa do vody za nízkych teplôt uvoľňujú arómy založené na alkoholovej báze. Je to dané tým, že tieto arómy sa okamžite uvoľňujú do vody. Preto sa nedivte, ak Vám niekto povie, že nedá dopustiť na brandy, či rum slivka CUKK kukuričku. Niektorí dokonca do gulí a krmiva prilievajú trocha becherovky či slivovice. Takéto športy ja ale neskúšam a radšej sa rozdelím o túto kvapalinu s najbližším rybárom 😊

Arómy, ktoré sú rozpustné vo vode je asi väčšina. Všetky fungujú ako ten náš čaj. Pomaly sa krmivo lúhuje a voda vyplavuje rozpustené arómy. A tu by som sa ešte zastavil. Táto posledná veta nám vysvetľuje, prečo je dobré používať i posilňovače. Krmivo samo o sebe má malú schopnosť uvoľniť množstvo látok do vody. Preto tieto posilňovače urobia vo vode explóziu chutí, ktoré Vám omnoho skôr prilákajú rybu na lovné miesto. Väčšie opodstatnenie vidím na tečúcich vodách, kde sa koncentrovaný „obláčik“ dokáže dostať na veľké vzdialenosti a odtiaľ stiahnuť rybu. Na stojaku sa masa vody hýbe minimálne (hýbe sa vždy, ale je to závislé od rozdielu teplôt). Tieto arómy sú väčšinou na sacharidovom(cukrovom) základe. Cukor sa nám rozpúšťa za každej teploty. Existujú však rôzne druhy sacharidov a vieme tak docieliť i mimoriadnu rozpustnosť  v studenej vode.

No a nakoniec máme arómy rozpustné v tukoch. Tu by som spomenul halibut pelety. To je typický príklad, kedy ste si asi každý jeden všimol, že najlepšie idú cez leto. Je to dané práve tým, že sa rýchlejšie rozpúšťajú. Cez leto vám vydrží tak 2-3 hodiny a cez zimu ju môžete mať nahodenú i celý deň a aj tak ju vytiahnete.

Ďalšia diskutovaná téma je, či ryba vidí farebne. Ja si myslím, že na 100% áno. Prívlačiari mi asi dajú za pravdu, že hádžu pol dňa s gumou na zubáče a nájdu niekde zapatrošenú rovnakú gumku len s inou farbou a zrazu ako keby chytali na inej vode. Gumka rovnaká, len iná farba. A teraz babo raď. Takže preto som toho názoru, že vidia farebne a ak to nie je pravda, tak dokážu rozlišovať obrovské množstvo odtieňov. Ale späť ku krmivám.

Všeobecne sa používajú krmivá na chladné vody v tmavých hnedých až čiernych farbách. Ideálne je mať krmivo namiešané vo farbe dna na revíri, kde chcete loviť. To si viete zabezpečiť pridaním hliny(o tom niekedy nabudúce) alebo zmiešaním dvoch druhov krmív.

Červené krmivo je osvedčené v letných mesiacoch, kedy má voda vysokú teplotu. Neviem prečo, ale naozaj mi to tak funguje. Či na stojaku alebo na rieke. Žlté krmivá osobne tiež používam cez teplé mesiace. Prírodné zemité farby môžete s úspechom použiť celoročne. S nimi nikdy nič nepokazíte.

No a veľmi podceňovaná vlastnosť krmív je ich lepivosť. Však Duvilax to vyrieši 😊. Duvilax by veru vyriešil, že by ste mali kľudnú rybačku bez záberu a určite by ste si oddýchli. Lepivosť Vám rozhoduje o tom, či krmivo dokážete nahodiť, ako dlho Vám vydrží na lovnom mieste, prípadne vďaka tomu dokážete eliminovať výskyt malých rýb na lovnom mieste.

Takžeee... Skúsim to napísať zrozumiteľnejšie. Predstavme si, že lovíme na rybníku, kde je obrovský výskyt bielej ryby. Ako chytať, aby sa nám malá ryba nenaviezla na kŕmne miesto?

1, krmivo sa nemôže rozbiť pri dopade o hladinu, takže musí byť lepivejšie. To vieme dosiahnuť pridaním PV1 alebo ak sa dá, troška krmivo prevlhčiť, či viac zmáčknuť

2, Vytvorením dvoch kŕmnych miest. Na jedno miesto strelíme prakom úplne jemnú zmes, ktorá sa nám ihneď po dopade na hladinu rozbije a priláka väčšinu bielej ryby. A druhé miesto vzdialené pár metrov od tohto zakŕmime lepivejším kŕmením, ktoré sa bude rozpadať až na dne. Tu stačí aj menej, pretože väčšia ryba bude upozornená humbukom malej ryby na vedľajšom mieste a naše lovné miesto nájde. Ďalšia vec je, že väčšia ryba sa vždy zdržiava mimo kŕmne miesto, čo mi asi potvrdia i chalani loviaci na boilies... Toľko k stojaku

 

A na tečúcej vode rozhoduje o lepivosti krmiva sila prúdu a hĺbka na lovnom mieste. Čím sú tieto parametre väčšie, tým musí byť krmivo lepivejšie. Ak je hĺbka veľká, ideálne je zaťažiť krmivo so štrkom alebo ťažkou hlinou, aby nám ho neodplavilo z lovného miesta. Na zvýšenie lepivosti je možné použiť už spomenuté PV1 alebo hlinu.

 

Trocha som sa rozpísal, tak na záver by som Vám ešte napísal, ak to myslíte s prípravou krmiva vážne, tak by u Vás nemal chýbať kýblik so sitkom, prípadne úžasná vec je metla na miešanie krmiva. Nobelovu cenu tomu, kto ju vymyslel. Odpadá zložité sitovanie. No ak pripravujete krmivo z kila či dvoch, tak Vám sito bude úplne postačovať.

Aj tu je rozdiel a platí, že na stojaky sa používajú skor jemnejšie sitá a na tečúce vody hrubšie. Sitá Vám pomôžu pri presievaní kostniakov, viete si presiať hrubé kŕmenie a dostať z neho von len jemné čiastočky... Možností je neúrekom a je len na Vás, čo vymyslíte.

A prosím Vás... Nedávajte tam ten šrot. Tu platí, že menej je viac. Verte mi.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Najčítanejšie na blogu
Kde nás nájdete

Rybárske potreby HUGO
ul. 1 mája 50
014 01 Bytča

Kontakty
Zákaznícka podpora Eshop-rýchlo
Zákaznícka podpora Eshop-rýchlo
Po-Pia, 9-17 hod., So - 9-12
Používanie popisov produktov iba s výhradným súhlasom z našej strany. Zákaz kopírovania textu.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk